gradient
Výběr správného materiálu vrutů RAPI-TEC® a jejich použití
Stavba dřevěné terasy

Výběr správného materiálu vrutů RAPI-TEC® a jejich použití

Při volbě spojovacího materiálu pro stavbu terasy je třeba brát zřetel na použitý druh dřeviny, ze které bude pochozí část vyrobena a na působení okolních vlivů. Volba materiálu použitých vrutů je velmi důležitá, aby Vaše terasa plnila správně svojí funkci a měla vysokou životnost.

Jak jsme si přečetli v předchozím článku o spojování různých typů dřevin, na použité vruty a ostatní spojovací materiál působí mechanické a chemické namáhání, dále vliv okolního prostředí, zejména typ použité dřeviny a specifické vlastnosti blízkého okolí. Z těchto důvodů je tedy zásadní volba správného materiálu vrutů, které použijeme při montáži.

Materiály, ze kterých jsou vruty RAPI-TEC® vyráběny

Vruty z uhlíkové oceli, pozinkované 

Základním materiálem vstupujícím do výroby je vysoce jakostní uhlíková ocel. Po zhotovení vrutů lisováním a válcováním je nutné provést přesné tepelné zpracování, při kterém získají vruty požadované mechanické vlastnosti. Následně jsou vruty opatřeny povrchovou úpravou galvanickým zinkem se zapečetěním v předepsané vrstvě pokovení a dále jsou opatřeny kluzným lakem dle specifikace pro naše vruty.

V případě vrutů RAPI-TEC® neobsahuje povrchová úprava zdraví škodlivý šestimocný chrom. I přes nadstandardní vrstvy pokovení nedoporučujeme vruty z uhlíkové oceli pro použití v exteriérech a pro dřevěné obložení domů a terasy jsou vysloveně nevhodné. Vruty z uhlíkové oceli s povrchovou úpravou galvanickým zinkem nejsou dlouhodobě odolné vůči povětrnostním vlivům ani při použití v měkkých dřevinách.

Jsou vhodné především pro třídu provozu 1, která je charakterizována vlhkostí materiálů odpovídající teplotě 20 °C a relativní vlhkosti okolního vzduchu přesahující 65 % pouze po několik týdnů v roce. V této třídě provozu nepřesahuje průměrná vlhkost u většiny dřeva jehličnatých dřevin 12 % (jedná se převážně o použití v interiérech).

Vruty z uhlíkové oceli se speciální povrchovou úpravou

Zde je nutné nejdříve analyzovat, o jakou speciální povrchovou úpravu se jedná. Při našich testech jsme si ověřili, že ne každá je vhodná do exteriéru. Jedním z vodítek pro posouzení vhodnosti jsou zkoušky korozní odolnosti dle ČSN ISO 6988. Vruty RAPI-TEC se speciální povrchovou úpravou jsou testovány na 20 cyklů a lze je bez problémů používat v exteriérech. Jsou vhodné pro třídu provozu 1, 2 a 3, nedoporučujeme však jejich použití pro dřevěné obložení domů a terasy.

Vruty z martenzitické nerezové oceli (C)

Vruty z martenzitické nerezové oceli jsou při výrobě tepelně zpracovávány, a proto mají podobné mechanické vlastnosti jako vruty z uhlíkové oceli. Tyto vruty jsou schopny přenášet vyšší krouticí moment než vruty z austenitické nerezové oceli (bod 4.). Jsou vhodné pro třídu provozu 1, 2 a 3. Jejich nevýhodou je nízká odolnost vůči kyselinám a solímnejsou tedy vhodné do agresivního prostředí. Příkladem vrutů z martenzitické nerezové oceli je RAPI-TEC® TERASO.

Vruty z austenitické nerezové oceli (A2, A4 a A5)

Vruty vyrobené z austenitické oceli přenesou nižší krouticí moment než vruty z výše uvedených materiálů. To vede k častějšímu ukroucení vrutů přímo při aplikaci, proto se doporučuje tyto vruty používat pouze s předvrtáním. Vruty z austenitické nerezové oceli jsou vhodné pro třídu provozu 1, 2 a 3. Materiál A2 má nízkou odolnost vůči kyselinám a solím. U dřevin bohatých na třísloviny (dub, akát) je bezpodmínečně nutné použít nerezovou ocel A4, protože ocel A4 je velmi odolná vůči kyselinám. Jak materiál A2, tak A4 není vhodný pro použití v prostředí s obsahem chlóru, např. bazény. Příkladem vrutů z austenitické nerezové oceli jsou RAPI-TEC® TERASO PLUS, TERASO EKO, TOP

Vruty z nerezové oceli HCR

Vruty vyrobené z tohoto materiálu jsou určeny do velmi agresivního prostředí, např. s výskytem chlóru, čpavku aj. Za prostředí s agresivní atmosférou jsou považovány plavecké bazény a silniční tunely. Vruty z HCR oceli jsou vhodné pro třídu provozu 1, 2 a 3.

Základní výběr materiálu vrutů při atmosférické expozici

Všeobecné zásady pro práci s dřevem

Při vlastním návrhu dřevěné konstrukce zohledňujeme zásady konstrukční ochrany dřeva, tedy co nejrychleji odvádět vodu mimo dřevěnou konstrukci a minimalizovat místa, kde by se mohla zdržovat voda, která bude vzlínat do styků jednotlivých dřevěných dílů. Tam, kde je to možné doporučujeme ponechat styky dřevěných dílů s mezerami.

Dále doporučujeme upřednostňovat profily se zaoblenými hranami, pouze na zaoblené hraně vytváří nátěrové hmoty souvislou rovnoměrnou vrstvu a využívat odkapových hran. Při spojování vruty je nutné dodržovat minimální vzdálenosti od zatíženého i nezatíženého okraje/konce dřeva tak, jak stanovuje norma ČSN EN 1995-1-1. Minimální vzdálenosti jsou různé při použití vrutů s předvrtáním a bez předvrtání.

Předvrtání a zahloubení doporučujeme u pohledových spojů a při používání vrutů z austenitických ocelí (nerez A2, A4, A5). Vruty z austenitických ocelí mají sice dobrou korozní odolnost, ale velmi špatné mechanické vlastnosti. Budeme-li je chtít použít bez předvrtání, pak je riziko ukroucení vrutů i u měkkých dřevin poměrně vysoké a u tvrdých dřevin je ukroucení vrutů téměř jisté. Předvrtání zajistí bezpečné zašroubování vrutů a zabrání prasknutí dřeva. Zahloubení přispívá k lepšímu vzhledu spoje.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím

Sdílet na Facebooku

Štítky

Dále by vás mohlo zajímat

gradient

Potřebujete poradit?
Zeptejte se na cokoliv.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů

Přihlásit se k odběru novinek

Zanechte nám svůj email a my vám budeme zasílat informace o produktech a jak s produkty zacházet.

Sledujte nás na sociálních sítích