gradient

Jiří Roušar

Utahovací momenty metrických šroubů

Každý šroub, který má plnit svojí funkci musí být správně dotažen. Pokud bude dotažen malou silou, hrozí jeho uvolnění, pokud bude naopak utažen větší silou než je přípustné, může dojít k poškození nebo k prasknutí šroubu. Zpracovali jsme pro vás tabulku s s doporučenými utahovacími momenty šroubů dle průměrů a pevností.

Přečíst článek

Průměry otvorů pro řezání závitů

Před výrobou závitu řezacím závitníkem je třeba vyvrtat přesný otvor odpovídajícího průměru k dané velikosti závitu. V článku najdete přehlednou tabulku s průměry otvorů pro metrické, trubkové a Whitworthovy závity.

Přečíst článek

Trubkový závit G (BSPP, BSPT)

Trubkový závit je mezinárodně normalizovaný závit pro šroubové spojování trubek pomocí šroubení nebo fitinek. Závitové spoje je nutné utěsnit pomocí speciálních lepidel, pásků či provázků aby se předešlo úniku kapalin nebo plynů. Více o trubkovém závitu v tomto článku.

Přečíst článek

Whitworthův závit BSW, BSF

Whitworthův závit byl jedním z prvních průmyslových standardů a když ho přijaly britské železnice, rozšířil se po celém světě. Měl velký význam při přechodu od řemeslné výroby k tovární. V průběhu 20. století ho v mnoha odvětvích nahradil metrický závit, v Británii a v Austrálii se však stále okrajově používá. V evropě se tento závit používá jen výjimečně při opravách starých zařízení nebo strojů.

Přečíst článek

Unifikovaný palcový závit UNC a UNF

Unifikované palcové závity se nejvíce používají ve Spojených státech, Kanadě a Anglii. Jsou ale celkem rozšířené po celé v Evropě. Podle stoupání závitů se dělí na závity se standardním stoupáním UNC a na závity s jemným stoupáním UNF. Přehled nejpoužívanějších unifikovaných palcových závitů naleznete v tomto článku.

Přečíst článek
1 2

Přihlásit se k odběru novinek

Zanechte nám svůj email a my vám budeme zasílat informace o produktech a jak s produkty zacházet.

Sledujte nás na sociálních sítích